جلسه دوم کتاب طرح کلی اندیشه ی اسلامی در قرآن

 

: معنای دوم " یُقیمونَ الصَّلاة "  :

 

ـ یعنی نماز را در جامعه به پا می‌دارد و جامعه را نماز­خوان می‌کند.

کسانی که میبینند مردم دارند گروه گروه از دین خارج می­شوند ولی غمشان نیست. می‌گویند آقا ما گلیم خودمان را از آب به در ببریم خیلی کار است­، خیلی هُنر است !

 هر کسی حتی خوب نماز بخواند ولی به دیگران کاری نداشته باشد­، این درست نیست­، این عمل درستی نیست. درست نیست یعنی کامل نیست­. اقامه نیست.

 

 

ـ منظور از اینکه جامعه را نمازخوان میکند فقط یک صورت ظاهری نیست، که بگوییم بله این تعداد نماز نمیخواندند ما آنها را نماز خوان کردیم.

( توجه کنید، دلم می‌خواهد ذهنتان از یک صورت ظاهری بالاتر بیاید. دلم میخواهد ذهنتان را از قالب الفاظ، خارج ببرید، وسیع‌تر فکر کنید. من هم همانجور فکر میکنم، الفاظ، کوچک و نارسا و قاصرند.)

 

 جامعه نماز­خوان یعنی جامعه­ای که دائماً به یاد خداست و در راه خداست­. جامعه­ای که می‌گوید " ایّاکَ نَعبُدُ و ایّاکَ نَستَعین " یعنی تنها خدا را می­پرستند و تنها از خدا یاری می­جویند و جامعه اسلامی یعنی جامعه­ای که هر روز از سردمداران فساد " مغضوب علیهم " و از دنباله­روان فساد " ضّالین " بیزاری می­جوید.

 

 

ـ اگر کسی تلاش کند انسان­های دیگر را نمازخوان کند با این معنا­، این در حقیقت تلاشی و کوششی در راه عبودیّت مطلق حق­، در راه ریشه­کن کردن فساد، در راه از بین بردن من و ما ، و ایجاد وحدت اجتماعی و انسانی است اقامه الصلاة یعنی این . هر روزی پنج بار نماز می­خواند و می­گوید خدایا گردنم را در برابر تو خم می­کنم نه سردمداران زر و زور.